Алкохол по време на бременност? Да, ама не…

Дори малката консумация на алкохол по време на бременността може да увеличи риска от диабет за бебето, установиха учени от университета на Куинсланд.

В рамките на изследването с плъхове специалистите имитирали консумация на алкохол по специални поводи по време на бременността и проследили ефекта върху потомството.

Резултатите показали, че когато концентрацията на алкохола в кръвта на майката е дори само 0,05 процента, малките й от мъжки пол са с по-високи от нормалните нива на инсулин и в резултат почти са станали диабетици.

Колкото и да е странно, ефектът е наблюдаван единствено у потомството от мъжки пол. Макар причината за това да е неизвестна, учените отбелязват, че по време на бременността плацентата може да се приспособи по различен начин към пренаталния стрес в зависимост от това дали фетусът е от мъжки или женски пол.

Това може да повлияе върху растежа и развитието. 

Все пак ще са нужни нови изследвания, които да потвърдят, че констатираното с гризачите се отнася и за хората. 

Leave a Reply

%d bloggers like this: