Храната, която лекува
Освен че засищат глада, някои продукти ни помагат да се справим с вирусите, подобряват храносмилането и общото състояние на организма. Осигурете на детето здравословно меню и ще видите, че то ще прескочи повечето болести.
Храната, богата на ценни витамини и микроелементи, е най-добрият начин да се справите с лошото настроение, бактериите и умората.
Естествените антибиотици. Такива са чесънът, лукът, морковите, целината, ябълката, зехтинът. Имат мощен противовъзпалителен ефект. Медът също.
Полезни за храносмилането. Това са боровинките, бананите, канелата – ще помогнат, ако малчо има разстройство. Киселите ябълки, суровото или варено цвекло, сокът от моркови и сливите – тъкмо обратното – помагат при запек. Копърът лекува коликите.
Анти-стрес меню. Ако искате да облекчите съня и да намалите стреса, заложете на макаронените изделия от твърда пшеница, овесената каша и печените картофи – с кожата. Към списъка можете да добавите и твърдите сирена, след като детето навърши 1 година. Те съдържат веществото триптофан, което успокоява нервната система.
Морковите, доматите и броколите са истински витаминни бомби. Специалистите препоръчват броколите на деца с анемия. Техните „розички“ са богати на желязо, магнезий, калий, фолиева киселина.
Морковите се грижат за зрението и кожата. Можете да ги поднесете задушени или настъргани на ренде. Не забравяйте да добавите и малко зехтин.
Доматите са изключително полезни.
Млечните продукти пазят от дисбиоза, едно от най-честите нарушения в храносмилателния тракт.
Кефир можете да дадете на дете, навършило 8 месеца. Можете да го приготвите сами или да купите от сигурен магазин. Той нормализира храносмилането, лекува констипацията, а калцият подпомага нормалният растеж на костите.
Киселото мляко поддържа добрата чревна флора. И тук следва да внимавате – полезно е само млякото с т.нар. „жива закваска“.
Пълнозърнестият хляб и кашите регулират работата на нервната система. Хлябът от пълнозърнести храни е богат на витамини от група В, които регулират работата на нервната система и предпазват тялото на от прекомерна превъзбуда. Кашите са най-добрият източник на фибри. Без тях нормалното функциониране на червата е невъзможно. В края на краищата влакнините са основната храна на полезните бактерии.
Месо и риба срещу анемия. Това са основните доставчици на протеин за организма. Месото е необходимо за нормалния процес на хематопоеза (процеса на кръвообразуване). В него желязото се съдържа в най-лесно смилаемата си форма. При лечението на анемия карантията е особено ефективна. Рибата дава на детето хром, регулиращ метаболитните процеси, и ванадий, който допринася за минерализирането на зъбния емайл.
Плодовете като банани, праскови и грозде са богати на желязо и повишават апетита. Многоцветните плодове са ярък пример за комбинация от удоволствие, красота и ползи. Ябълките съдържат желязо, аскорбинова и фолиева киселина, рутин, както и достатно количество пектин.
Бананите са особено необходими за деца с отслабени защитни функции на тялото. Богати са на витамини А и В, фосфор, желязо и магнезий. Прасковите стимулират производството на стомашен сок и повишават апетита. Особено полезни са за малчовци с липса на апетит. Гроздето допринася за пълното функциониране на бъбреците и сърдечния мускул. В допълнение, укрепва стените на съдовете.